Wybierając ubrania w sklepie zawsze warto zwracać uwagę nie tylko na rozmiar, kolor i krój, ale także na skład. To, z jakiego materiału wykonana jest odzież, determinuje jak długo będzie nam służyć, jak łatwo będzie o nią dbać, a także w jakich sytuacjach i o jakiej porze roku najlepiej je nosić.
Tekstylia dzielą się na te wykonane z materiałów naturalnych, sztucznych i syntetycznych. Naturalne to te pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Sztuczne tkaniny wykonane są z materiałów pochodzenia naturalnego, ale przetworzonych chemicznie – na przykład wiskoza powstaje z celulozy drzewnej poddanej odpowiedniej obróbce. Materiały syntetyczne to te w całości wykonane w laboratorium – na przykład poliester. Skupmy się jednak na włóknach naturalnych – czym się charakteryzują?
Najpopularniejsze materiały naturalne
Wśród najpopularniejszych materiałów naturalnych z pewnością należy wymienić bawełnę. Jest miękka w dotyku, wygodna, przewiewna i dobrze pochłania wilgoć. Wykonuje się z niej wszelkie elementy garderoby – od bielizny, przez letnie sukienki, po dżinsowe spodnie. Bawełna jest wygodna i łatwa w utrzymaniu, ale może się łatwo odbarwiać.
Innym popularnym materiałem naturalnym jest wełna. Może to być wełna z owiec, czy lam. Najwyższej jakości wełna to ta z merynosa, lub kaszmir z runa kóz kaszmirskich. Najczęściej wykorzystywana jest do produkcji zimowych swetrów, ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne. Świetnie ogrzewa i jest bardzo trwała, pod warunkiem, że odpowiednio ją pielęgnujemy.
Len to kolejny materiał naturalny warty uwagi. Jest bardzo wytrzymały, przewiewny i odporny na wysokie temperatury, jednakże łatwo się gniecie i trudno prasuje. Choć często jest więc wykorzystywany przy produkcji letnich ubrań, nie jest najlepszym przyjacielem w podróży.
Wreszcie warto wspomnieć jedwab. Kojarzący się najczęściej z eleganckimi bluzkami, ten lekki, lejący się materiał jest kosztowny, ale bardzo efektowny. Jednocześnie wymaga odpowiedniej pielęgnacji i łatwo się mnie, przez co może być problematyczny. Warto jednak mieć w szafie jedwabną kreację na szczególne okazje.
Dlaczego warto wybrać materiały naturalne?
Istnieje szereg zalet materiałów naturalnych, które powodują, że warto w nie zainwestować, choć są one niejednokrotnie droższe niż ubrania z włókien sztucznych, czy syntetycznych. Przede wszystkim są o wiele wygodniejsze i milsze w dotyku. Skóra może w nich oddychać, dzięki czemu w ubraniach z materiałów naturalnych człowiek nie poci się tak bardzo, jak na przykład w koszulkach z poliestru. Są też bardziej odporne na pranie. Choć niektóre materiały naturalne trzeba prać w odpowiednich temperaturach, a wręcz ręcznie, ich odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będą nam służyły nawet przez lata. Nie ma tej gwarancji w przypadku ubrań z włókien sztucznych, czy syntetycznych. Ubrania z włókien naturalnych nie mechacą się też i nie elektryzują, o wiele lepiej odprowadzają wilgoć i grzeją. Nie wywołują także reakcji alergicznych. Wreszcie, ubrania z włókien naturalnych są o wiele bardziej przyjazne planecie. Nie tylko sama ich produkcja jest mniej obciążająca środowisko, ale także są biodegradowalne.
Jak szukać ubrań z naturalnych materiałów w second-handach?
W sklepach z odzieżą używaną znaleźć można wszelkiego rodzaju ubrania w przystępnych cenach. Niejednokrotnie trafiają się też te z włókien naturalnych, jednak, żeby się o tym przekonać, trzeba czytać metki. Na metce każdego elementu odzieży znajdziemy informację o jego składzie, która powie nam dokładnie z czego wykonany został dany ciuch. Jeśli widzisz na metce „100% poliester” wiesz już, że jest to ubranie z włókna syntetycznego. Niejednokrotnie włókna sztuczne, czy syntetyczne miesza się z naturalnymi. Czasem związane jest to z funkcjonalnością odzieży – na przykład dodatek elastanu do wąskich jeansów zapewni im rozciągliwość, a co za tym idzie, komfort noszenia. Wełniane swetry również często okazują się być w rzeczywistości „wool blend” czyli z wełny połączonej z akrylem, co z kolei wynika z obniżenia w ten sposób kosztów produkcji. Najważniejsze, by czytać metki i świadomie kupować ubrania z określonych materiałów, zgodnie z własnymi potrzebami i upodobaniami.