Muchy są eleganckim dodatkiem stylizacyjnym dla Panów, można je zakładać zarówno do eleganckiego stroju, jak i mniej formalnego, np. do sweterka, czy kamizelki. Tym razem podpowiadamy z jakimi elementami garderoby ją zestawić oraz jak nosić, aby pasowała do danej okazji.
Genezy muchy należy szukać w odległej historii, gdyż sięga nawet XVII wieku. Jest niewątpliwe tuż obok krawata jednym z najbardziej eleganckich dodatków w męskiej garderobie. W ostatnich dekadach mocno zyskała na popularności, a Panowie coraz częściej zastępują krawaty właśnie muchami, które wplatają nutkę nonszalancji do męskich stylizacji. W sklepach można spotkać ogrom wzorów, faktur i kolorów, wybór jest naprawdę ogromny. Ponadto istnieje wiele rodzajów i rozmiarów męskiej muchy.
Rodzaje much
Rodzaj muchy nadaje stylizacji odpowiedniego charakteru i rangi, a jej wybór zależy od ważności wydarzenia. Muchy można podzielić w zależności od ich kształtów, a do najpopularniejszych zaliczyć możemy główne trzy:
Diamont, ten rodzaj muszki po obu stronach posiada trójkątne zakończenie. Jest mniej formalna, w związku z czym odpowiednia będzie do casualowych stylizacji.
Motyl, obie strony zakończone są półokrągłe, a ich skrzydełka są wysokie. Zdecydowanie jest to najbardziej elegancki i najczęściej wybierany typ muchy.
Nietoperz, obie strony posiadają proste zakończenie, zaś skrzydełka są niskie
Klasyka i elegancja
Jedną z najbardziej znanych i klasycznych much jest rzecz jasna wiązana mucha. Odznacza się czystą elegancją, często bywa przekrzywiona na bok i nie jest to żądna modowa wpadka. Z czym więc łączyć elegancką, wiązaną muszkę? Udając się na wystawne przyjęcie ten rodzaj muszki należy połączyć z garniturową marynarką lub też z tzw. marynarką smokingową. Marynarka garniturowa nie musi być w kolorze klasycznej czerni, może być szara. granatowa lub biała. Jeśli chodzi o kolor muchy to w takim wydaniu najlepiej prezentować się będzie czarna, granatowa lub bordowa. Należy wspomnieć o tym, że mucha lubi także poszetkę, toteż można zestawić ją z nią, tworząc wyborny komplet. Kontrasty także są mile widziane, natomiast należy pamiętać by mucha wraz z poszetką miały zbliżony ze sobą kolorystycznie motyw przewodni.
A co z koszulą, która stanowi kluczową kwestię podczas wyboru muchy?
Koszula będąca bazą formalnego stroju powinna mieć klasyczny kołnierz, typu kent, a plisa powinna zakrywać guziki. Taki kołnierzyk nada muszce wyjątkowego i formalnego charakteru.
Mniej formalnie – półoficjalnie
Mucha pasuje nie tylko do mocno eleganckich stylizacji. Podczas nieoficjalnych przyjęć także świetnie zda egzamin. Tworząc taki zestaw, można pokusić się o wybór muchy w ciekawe, a nawet szalone kolory i wzory, tworząc bardziej casualowy look. Toteż śmiało można ją połączyć ze sweterkiem z dekoltem w serek, czy koszulą typu botton down. Za to unikać należy zestawień muchy z kołnierzykiem, typu właskiego. Tego rodzaju koszule prezentują się dobrzę iwyłącznie w towarzystwie krawatu.
Koszule o klasycznym rozstawie rogów, na w półformalne – idealnie sprawdzą się na co dzień w duecie z muszką. Jak zawsze podkreślamy, moda nie zna ograniczeń, bawmy się nią i czerpmy z niej wszystko co najlepsze. Dzięki dodatkom możemy zaakcentować naszą osobowość, a muszka w drobne kropeczki lub pingwiny z pewnością uwypukli naszą szaloną naturę!
Rozmiar ma znaczenie
Kupując muchę koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej rozmiar. Musi pasować do szyi, aby móc stworzyć perfekcyjną kokardę. Kokarda jest najważniejsza i w niej tkwi cały sekret. Oprócz estetycznego wiązania, rozmiar powinien być dokładnie dopasowany do twarzy i do jej konturu. Kokarda, która mocno wystaje poza granicę twarzy nie prezentuje się najlepiej, a wręcz komicznie. Należy także zawsze pamiętać o tym, aby mucha była osadzona wewnątrz kołnierzyka koszuli, nie powinna odstawać i wychodzić za jego ramy.
Autor: Natalia Frączek